Czym jest przewlekła biegunka? Mówimy o niej wówczas, kiedy rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż 4 tygodnie.(1) To bardzo poważny problem, który negatywnie wpływa na jakość życia. Co ważne, przewlekła biegunka może być objawem ciężkiej choroby, dlatego należy skonsultować ją z lekarzem. Poznaj kilka faktów o tym, jakie mogą być powody częstej biegunki i jak sobie z nią radzić.
Przewlekłe biegunki zawsze budzą niepokój. Nie tylko dlatego, że utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz powodują dyskomfort (tym bardziej, gdy towarzyszą im bóle brzucha i wzdęcia), ale również dlatego, że mogą świadczyć o złym stanie zdrowia.
Przewlekłe rozwolnienie może mieć różne przyczyny, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, przewlekłe zapalenie trzustki, celiakia. U niektórych osób czynnikiem wywołującym ciągłe biegunki są przyjmowane leki, źle kontrolowana cukrzyca, nietolerancja glutenu albo nadużywanie alkoholu.
Również dieta ma wpływ na rytm wypróżnień, a wśród produktów, które mogą przyczyniać się do wystąpienia biegunek znajdują się mleko i niektóre substancje słodzące, jak sorbitol lub fruktoza.(2) Alarmującymi objawami związanymi z biegunką, które wymagają szybkiej diagnostyki, są m.in. spadek masy ciała, anemia, krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha.(1)
Zespół jelita nadwrażliwego stanowi dosyć częstą przyczynę przewlekłych biegunek. Chorzy zazwyczaj borykają się także z innymi objawami: bólami brzucha, wzdęciami, nudnościami. Charakterystyczna dla schorzenia jest poprawa samopoczucia po oddaniu stolca.
Przyczyny choroby nie są do końca jasne, jednak rolę mogą odgrywać takie czynniki, jak skład flory bakteryjnej jelita, ciężkie przeżycia, zaburzenia funkcji serotoniny. Choć schorzenie nie wiąże się z groźnymi powikłaniami, jest niestety bardzo uciążliwe.(1,2,3)
Przewlekłe biegunki u dorosłych tak samo, jak u dzieci, wymagają konsultacji z lekarzem. Sposób leczenia zależy natomiast od przyczyny problemu. Lekarz może zalecić Ci leki, ale często kluczową rolę odgrywają zmiany w diecie. Ważne jest wykluczenie składników, które powodują dolegliwości, np. glutenu czy nabiału, a ponadto innych produktów, które mogą nasilać biegunkę, jak napoje kofeinowe, alkohol, produkty z dodatkiem słodzików.
Istotne jest także ograniczenie porcji posiłków, jeśli do tej pory były obfite. Zarówno ostra, jak i przewlekła czy nawracająca biegunka grożą odwodnieniem organizmu, dlatego warto pamiętać o piciu większej ilości płynów, przede wszystkim wody.(4)
Zadbaj o swój układ pokarmowy i przestrzegaj zaleceń specjalisty – tylko w ten sposób uda Ci się pokonać przewlekłą biegunkę i odzyskać dobre samopoczucie.
Źródła: